Yin Yoga’da Uzmanlığını Geliştirme Yolu – İnziva 50 Saat

Berivan Aslan Sungur’la yüz yüze gerçekleştirilecek bu program, Yin Yoga alanındaki uzman olan kişilerin, alana hakimiyet ve yeterliliklerini arttırmaları, Yin Yoga’nın inceliklerini Berivan Aslan Sungur’un güncel yaklaşımı ile pekiştirerek kendilerini geliştirmeleri, Berivan Sungur ile temasta kalarak kendisinden destek ve danışmanlık alabilmelerini sağlamak için oluşturulmuştur.

 

Buluşma Tarihi ve Yeri:

*27 Haziran - 4 Temmuz - Hızır Kamp (Temel Yin Yoga Uzmanlaşma Programı 2020-2021 dönemi öğrencileri bu eğitim dönemine katılacaklar.)

 

Program Ücreti:

Program ücreti KDV dahil 3.125TL’dir. (Ulaşım ve konaklama dahil değildir.)

 

 

Kimler Katılabilir?

 • Berivan Aslan Sungur ile 2020-21 dönemi 200 saatlik Temel Yin Yoga Programı’na katılan öğrenciler
 • 2020-21 dönemindeki çevirim içi 50 saatlik Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Programı ya da 120 saatlik Yin Yoga’da Derinleştirme Programı ardından kendini yüz yüze bir eğitim ile geliştirmek isteyen öğrenciler
 • Berivan Aslan Sungur ile çevirim içi döneme geçilme öncesinde, 200 saatlik Temel Yin Yoga Programı, 30 ya da 50 saatlik Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Programı ya da 120 saatlik İleri Seviye Yin Yoga Programı’nı tamamlamış olan uzmanlar
 • Yin Yoga alanında Berivan Sungur’dan başka bir eğitmenden eğitim almış olan ve Berivan Sungur ile yüz yüze çalışarak kendini alanda geliştirmek isteyen kişiler (Bu kişiler ile eğitime kabul için gerek görüldüğü takdirde bir ön görüşme yapılabilmektedir.)

 

  • Program İçeriği

 

 • İnziva süresince kendi kişisel pratiğini oluşturmak

 • Berivan ile Yin Yoga pratikleri

 • Grup ortamında yüz yüze ders vererek ‘kendi sesini duymak’, Berivan Aslan Sungur’dan geri bildirim almak, toplu verilen derslerde başka uzmanlara verilen geri bildirimleri dinleyerek süreçten beslenmek

 • Ders planlama ve verme konusunda geliştirici çalışmalar

 • Öğrenci ile ders sırasındaki yüz yüze diyaloğun inceliklerini öğrenmek, çeşitli

  vaka analizleri

 • Poz analizleri, anatomi bilgisini pozlara aktarımda derinleşme ve gelişme

 • Yoganın ve yoga hocalığının hayatımız ile ilişkisine dair paylaşımlar ve sohbetler

 • Sessizlik günü ve inziva deneyimi

   

   

Program

Program saat Pazar 16:00 da başlayıp diğer Pazar günü 13:30 da bitecektir. Detaylı program kayıt olmuş olan katılımcılara inziva öncesinde verilecektir.

 

 

Sertifika

Bu program Berivan Aslan Sungur ile 200 saatlik Temel Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nın 3. modülü olarak alındığında; tüm modülleri tamamlayan kişiler, 200 saatlik Yoga Alliance tarafından onaylı sertifika almaya hak kazanırlar.

Bu modülü tek başına alan öğrencilere 50 Saatlik Yoga Alliance devamlılık sertifikası (YACEP) verilir.

Bu sertifika dilenirse Berivan Aslan Sungur’un Yoga Alliance onaylı 300 saatlik Yoga Uzmanlığı Geliştirme Programı’nın bir parçası olarak sayılabilmektedir.

Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. Yoga Alliance nezlinde kendine ait bir yoga okulu bulunmaktadır.(www.yogaalliance.org)

 

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile birçok farklı yoga ekolünü hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir.

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopatlardan insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında danışmanlık ve dersler almıştır. İnsana ve hayata yaklaşım konusunda Psikiyatr ve psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’dan etkilenmiş, kendisi ile 10 yılı aşkın bir süre temasta kalmış, terapistlere verdiği formasyonlara 3 sene boyunca katılmıştır. Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmektedir. Yin Yoga yaklaşımı seneler içerisinde; şefkati ve farkındalığı merkeze koyan, yogayı felsefesi ile birlikte ele alarak hayatın kendisi ile bir bütün olarak gören bir yaklaşıma evrilmiştir.

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Türkiye’deki ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

www.berivanaslansungur.com

 

 

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır. Yin Yoga’yı aktarış tarzı, alan dışında aldığı farklı eğitimler ve annelik, partner deneyimi ile seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden, şefkati ve farkındalığı odaklı bir uygulama halini almıştır.

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

 

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar:

www.berivanaslansungur.com

www.yinyoga.com

www.paulgrilley.com

www.yinyogatr.com

 

Tüm sorularınız için info@yinyogatr.com’dan eğitim koordinatörü Hülya Dinç'e yazabilirsiniz veya aşağıdaki telefon numarasından kendisine haftaiçi 10:00 - 17:00 arasında ulaşabilirsiniz.

Eğitim Koordinatörü Hülya Dinç 0542 201 70 78

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF