YOGAYA İŞLEVSEL YAKLAŞIM

İşlevsel Yaklaşım, Anatomi ve Asana Laboratuvarı

 

Tarihler: 5-6-7-8 Aralık 2019

  

Buluşma yeri: Advayta, Bomonti, İstanbul

 

Buluşma saatleri: Perşembe, Cuma, Cumartesi - Pazar 10:00 - 18:30  

 

Program ücreti: Program ücreti 2.650TL+KDV'dir. Ödeme seçenekleri için lütfen iletişime geçiniz.

 

Yogaya işlevsel bakış açısını tanımanın, her yoga hocasının hatta insan bedeni ile çalışan herkesin yaptığı işe bakış açısını geliştirebilecek, değiştirebilecek güçte olduğunu düşünüyorum.

 

Pozları öğrenilmiş kalıplardan öte, nedeni ve nasılı ile anatomik ve işlevsel anlamda irdelediğimiz, işlevsel anatomi bilgimize dayandırarak asanaların kişiye özel adaptasyonlarını sorguladığımız ve sadece Yin Yoga’ya değil, bütünsel anlamda yogaya bakış açımızı geliştireceğimiz bir eğitim olacak İşlevsel Yaklaşım : Anatomi ve Asana Laboratuvarı Eğitimi. 

 

 

 

İşlevsel Yaklaşım ve Eğitim İçeriği Hakkında 

 

Temelde bir asanayı uygularken; asanaya dair temel sorularımızı“Şeklim doğru mu, değil mi? Yapabiliyor muyum? Yapamıyorum muyum? Elim ya da ayağım doğru yerde mi, değil mi?”nin ötesinde bir yere; 

 

“Bu pozu uygulayarak kendimde nasıl bir etki hedefliyorum?

 

Bu asananın işlevi nedir? Neden uygulanıyor? Peki o etkiyi kendi bedenimde nasıl bulurum? Öğrencime nasıl buldurabilirim?

 

Aynı etkiyi farklı kişiler farklı şekillerde bulabilir mi?” çizgisine taşımak, 

 

İşlevsel Yaklaşım’ı ve bu anlamda pozları analiz ve kişiye özel adapte edebilmemizi sağlayacak anatomi bilgisini öğrenmekten geçiyor. Bu sebeple, bu eğitimde yoğun bir anatomi bilgisi olacak. Aktaracağım anatomi bilgisi bedeni ile çalışan kişilerin iskelet ve kas sistemlerini basit ve akılda kalıcı bir şekilde kavramalarını sağlayacak ve hareketlerin içinde bedenlerde ne olduğunu görsellemelerini sağlayacak. Her bedenin, iskelet yapılarımızın aynı olu olmadığını, olası farklılıkların hareketleri nasıl etkileyebileceğini konuşup duracağız. Buna dayanarak hangi hareketlerin hangi bedenler için incitici olabileceğini, hangi bedenler için hiçbir zaman “olası” olmayabileceğini anlayacak, alternatiflerini arama yollarına gideceğiz. 

 

Tüm bu bilgiler ışığında, birçok pozu teker teker analiz edeceğiz. Analizlerde sizin merak ettiğiniz sorulara da yer vereceğiz. 

 

Diğer yandanyaklaşımın, Mindfulness ile ilişkisini, İşlevsel Yaklaşımın farklı faydalarını konuşacağız. 

 

Bu yaklaşım ve analizler bizim Yin Yoga’da oldukça aşina olduğumuz uygulamalar ancak yaklaşım Yin Yoga’ya özel ya da bu alanla sınırlı bir yaklaşım değil, bunu hep birlikte göreceğiz.  

 

 

 

Etkinlik Kimlere Yöneliktir? 

 

 • Benim 200 ve 30 saatlik Yin Yoga Eğitimlerimi tamamlamış İşlevsel Yaklaşım,Anatomi ve Asana analizi bilgi ve yetilerini geliştirmek isteyen yoga hocaları
 • Başka herhangi bir yoga hocalık eğitimini tamamlamış, İşlevsel Yaklaşımı tanımak, anatomi ve asana analizi bilgi ve yetilerini geliştirmek isteyen yoga hocaları
 • Anatomi bilgisini geliştirmek ve beden farklılıkları ve bunun hareketlere yansımalarını çözümlemek isteyen tüm beden üzerinde çalışan profesyoneller 
 • Yogaya İşlevsel Yaklaşımı tanıyıp, yogaya özel basitleştirilmiş bir anatomi bilgisi edinerek, kendi bedenini ve asanaların nedenini ve nasılını bilerek, anlayarak uygulama yapmak, pozları kendi bedenine adapte etmeyi öğrenmek isteyen meraklı yoga öğrencileri 

 

 

Bu eğitim benden ya da bir başkasından 30 saat Yoğunlaştırılmış Yin Yoga Eğitimi almış ya da başka bir hocadan herhangi bir Yin Yoga Uzmanlaşma Eğitimi almış kişilerin, benim 120 Saat İleri Seviye Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’ma katılabilmeleri için bir ön koşuldur. 

 

Bu eğitimde Bengü Odabaş yardımcı eğitmen olarak Berivan Aslan Sungur’a destek olacaktır. Bengü Odabaş, İşlevsel yaklaşım ve ilgili anatomik bilgiye hakim; Berivan Aslan Sungur’un hocalık eğitimlerinde uzun seneler asistanlığını yapmış, deneyimli bir yoga hocasıdır. 6 senedir İstanbul’un birçok önde gelen yoga merkezinde Yin ve Yang yoga dersleri ve özyinel dersler vermektedir.  

 

 

Bu eğitimle cevap bulabileceğiniz sorulardan bazıları : 

 

 • Bir kişinin bir poza rahatça “girmesini”ya da “girememesini”etkileyen faktörler nelerdir? 
 • Herkesin iskeleti, kas sistemi aynı mıdır? 
 • İskelet sistemindeki farklılıklar hareketi/egzersizi nasıl etkiler? 
 • Beden farklılıklarının pozları uygulamamıza etkileri nelerdir? 
 • Farklılıklar egzersiz ile değiştirilebilir mi yoksa değiştirilemez mi? 
 • Hangi poz bedenimde hangi bölgeleri etkiler? (Kas ve İskelet Sistemi anlamında ve Meridyenlerle ilişkileri) 
 • Hangi ağrı/acı bedenim için iyidir? Hangisi zararlıdır? Bunu nasıl ayırt edebilirim? 
 • Hangi pozu ne için yapıyoruz? 
 • Hangi poz hangi bedenler için nasıl uygulanmalı? Neden? 
 • Hangi poz hangi amaçlar için nasıl uygulanmalı? Neden? 
 • Bir öğrencim ilk dersinde lotus pozuna girebiliyor, ben senelerdir pratik yapmama rağmen henüz giremiyorum. Bir gün girebilecek miyim? Bu durumun sebebi nedir? vb.  

 

 

 

Sertifikasyon

 

Eğitimi tamamlayanlar 30 saatlik Yoga Alliance onaylı devamlı Eğitim Sertifikası almaya hak kazanacaktır. 

Bu eğitim, Berivan Aslan Sungurun Yoga Alliance onaylı 300 Saatlik İleri Seviye Eğitimine dahildir. İsteyen tüm yoga hocaları için 300 saatlik programa sayılacaktır. 

 

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dinamik yoga gibi birçok farklı yoga ekolünü yoğun bir şekilde hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. 

  

İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

 

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. 12 senedir ustası olarak gördüğü, ''Öfkeden Sevgiye 3 Hakim Duygu'', ''7/24 Annelik, Var mısın Sevmeye'', ''Küresel Sistemde İnsan Kalmak'' kitaplarının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak insana ve hayata genel yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşım yoga anlayışını ve yogayı aktarışını derinden etkilemektedir. 2017 Eylül ayından beri Dr. Erdoğan Çalak’ın terapistlere verdiği psikoloji formasyon programlarınave grup terapilerine katılmaktadır.

 

Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte; yoga pratiğini ve felsefesini hayatın içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

  

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Cihangir Yoga’da Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

  

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde bir yoga okulu bulunan Berivan Aslan Sungur, 2019 Haziran ayında verdiği eğitim programlarını genişleterek, Eylül ortası İstanbul Bomonti’de açılacak olan Advayta Bomonti çatısı altına taşımıştır.

 

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

 

 

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda Yoga Journal Türkiye ve hthayat.haberturk.com gibi mecralarda yazılar yazmaktadır. 

 

 

Bengü Odabaş Kimdir?

 

 

Bengü Odabaş Mermer ilk Yoga dersine Üniversite yıllarında bir spor salonunda girdi. O günden beri Yoga bir şekilde hayatının içinde kendine yer buldu. 2013 yılında ilk Yoga uzmanlık eğitimini aldı. Eğitimden sonra uygulamaktan keyif aldığı Yoga’yı hem bireysel hem de grup dersleri ile insanlarla paylaşmaya başladı. 

 

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra zaten okurken başladığı İngilizce öğretmenliğine devam etti. Ancak zamanla yoğunlaşan Yoga derslerinin İngilizce derslerinin yerini almaya başlamasıyla bir süredir sadece Yoga dersleri veriyor. Bu yolda hiç bitmeyeceğini düşündüğü öğrenme sürecini de yeni eğitimler ve atölyeler ile destekliyor ve kendine yakın bulduğu yol gösterici hocalarıyla çalışmaya devam ediyor.

 

 

 

Derslerinde niyeti, güvenli bir Yoga asana uygulamasıyla, öğrencilerin maksimum derecede kendileri ile buluşabilecekleri bir ortam oluşturmaktır.

 

   

 

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

 

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

  

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, gerek Erdoğan Çalak ile çalışmaları ve aldığı farklı eğitimler ile, gerek annelik deneyimi le seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden bir uygulama halini almıştır.

 

 

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

 

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar:

 

www.berivanaslansungur.com

www.yinyoga.com

www.paulgrilley.com

 

 

Detaylı bilgi ve kayıt için info@yinyogatr.com’dan eğitim koordinatörü Alev Şaşırt’a yazabilirsiniz veya aşağıdaki telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim Koordinatörü Alev Şaşırt 0542 201 70 78 

 

 

 

 

 

page3image76672page3image77440page3image76480
Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF