İLERİ SEVİYE YİN YOGA UZMANLAŞMA PROGRAMI  - 120 SAAT 

 

 

Buluşma Tarihleri:

 

1. Buluşma: 6-7-8-9 Şubat 2020

 

2. Buluşma: 14-15 Mart 2020

 

3. Buluşma: 11-12 Nisan 2020

 

4. Buluşma: 16-17 Mayıs 2020

 

Bireysel görüşmeler: 6 Haziran 2020

 

Proje Sunumları: 26 Eylül 2020

 

 

Buluşma saatleri: Perşembe, Cuma, Cumartesi - Pazar 10:00 - 18:30 

 

 

Buluşma yeri: Advayta Bomonti, İstanbul

 

 

Program Ücreti: Program ücreti 3.850TL+KDV'dir. Ön kayıt için 500TL kapora alınmaktadır.

 

Eğitim süresince tamamlanması gereken 10 ders asistanlık & gözlem seansları Advayta Yoga Bomonti’de yapılacak ve ücretsiz olacaktır.  

 

 

Tanıtım günleri

 

6 Şubat’ta başlayacak olan İleri Seviye Yin Yoga Uzmanlaşma Programı ile ilgileniyor ancak karar vermek için yanıt bekleyen sorularınız varsa veya programa yazılmadan önce Berivan Sungur ile tanışmak, programa dair konuşmak, program sürecini kendisinden dinlemek istiyorsanız, aşağıdaki etkinliklere katılabilirsiniz.  Tanıtım seanslarımız uzmanlaşma programımız ile ilgilenen yoga öğrencilerine ücretsiz olacaktır.

 

12 Ekim 2019 Cumartesi 13:00 - 15:00 Yer : Advayta Bomonti, Bomonti 

 

Tanıtım seanslarına gelmeden önce info@yinyogatr.com’dan ya da 0542 201 70 78’den Alev Şaşırt’a rezervasyon yaptırmalısınız. 

 

 

Programın Amacı 

 

Programın amacı Berivan Aslan Sungur ya da başka bir eğitmen ile herhangi bir temel Yin Yoga Uzmanlık (200,100 ya da 30 saat) Programını tamamlamış uzmanların, Yin Yoga ve yoga anatomisi alanındaki bilgilerini pekiştirmek, konuyu aktarışlarındaki hakimiyet ve yeterliliklerini arttırmak, Yin Yoga’nın inceliklerini Berivan Aslan Sungur’un güncel yaklaşımı ile pekiştirerek, bu alanda Berivan Sungur tarafından destek ve danışmanlık alarak ilerlemelerini sağlamaktır. 

 

Program Yin Yoga alanına son derece hakim uzmanlar yetiştirmeyi ve bu uzmanların farklı yer ve alanlarda bu bilgiyi pratik ve teorik anlamda yaymaları ve paylaşmaları konusunda kendilerini desteklemeyi amaçlamaktadır. 

 

Programda uzmanlar alana hakimiyetlerini geliştirecek teknik bilgiler üzerinde çalışmanın yanı sıra; kendileri, yoganın felsefi kısmı, hayatın yoga ile ilişkilendirilmesi, psikoloji ve yoga ilişkisi,  çaba, teslimiyet gibi Yin Yoga’nın merkezinde olan ve Berivan’ın Yin Yoga’yı ele alışında üzerinde çok durduğu konular üzerinde de  çalışacaklar.  

 

 

Kimler Katılabilir? 

 

 • Berivan Aslan Sungur’un eski öğrencilerinden (200 ya da 30 saatlik programları tamamlamış) bilgilerini pekiştirmek, derinleştirmek, bu alandaki uzmanlıklarını geliştirmek ve bir süre daha Berivan ile çalışmak isteyenler

 

 • Başka bir uzmanın ile 30, 100 ya da 200 saatlik Yin Yoga Uzmanlaşma Programlarını tamamlamış, Berivan Sungur’un alana yaklaşımını tanımak ve alanın inceliklerini derinlemesine kavramak ve alandaki uzmanlık yetilerini geliştirmek isteyenler (Bu kişilerin eğitime kayıt öncesinde Berivan Sungur ile bir ön görüşme yapmaları gerekmektedir.)

 

 • Berivan Sungur’un desteği ve danışmanlığı ile Yin Yoga seansları, kamplar, atölyeler veya farklı gruplara (iş yerleri, okullar, yaşlılar vb.) özel seans ve programlar hazırlamak isteyenler

 

Programa yazılmak isteyenler program boyunca herhangi bir yerde düzenli olarak Yin Yoga seansı (özel ya da grup) vermeyi hedeflemelilerdir. Düzenli seans verecek yeri olmayanlar Berivan Sungur ile program öncesi mutlaka iletişime geçmelidir.

 

 

Program Süreci 

 

Program boyunca katılımcılar, buluşmalara katılımın yanı sıra; 10 ders asistanlık&gözlem, bireysel okumalar, ödevler ve araştırmalar yapacak, bol bol Yin Yoga seansı vererek öğrendiklerini aktaracak, uzmanlıklarına dair çoklu geri bildirimler ve mentorluk alacaktır. 

 

Mayıs ayındaki Berivan Sungur ile bireysel görüşmeleriniz ile, kendinize yön çizmede destek ve danışmanlık alacak; Eylül ayında ise, üzerinde gruplar olarak, Berivan Sungur’un gözetiminde birlikte çalıştığınız araştırma projelerinizi tüm Yin Yoga eski mezunlarına sunuyor olacaksınız. Projeler bir nevi bitirme tezi gibi alanla ilgili bir konuda oldukça derinleşmenize yardımcı olacak. 

 

 

Ana Başlıklar 

 

 • Yin Yoga alanındaki hocalık yetilerini geliştirme
 • Pozları çözümlemek için gerekli olan temel anatomik kavramların tekrarı
 • Fonksiyonel (anatomik bazda) poz analiz yetisinin geliştirilmesi
 • Pozları farklı bedenlere, farklı ihtiyaçlara, farklı fonksiyonel amaçlara adapte edebilme yetisinin geliştirilmesi
 • Pelvisin hareketleri, oryantasyonu ve pozlar üzerindeki etkisi
 • Fasya hakkında yeni bilgiler edinme
 • Temel sinir sistemi bilgileri ve yoga uygulamaları ile ilişkisi
 • Ders Planlamanın inceliklerinin geliştirilmesi
 • Bilgiyi aktarmanın incelikleri
 • “İyi” Yin Yoga dersinin anatomisinin çözümlenmesi
 • Asanalarda yardımcı olma ve dialog yetisinin geliştirilmesi
 • Bir Mindfulness çalışması olarak Yin Yoga
 • Uzmanların yoga anlayışını besleyecek seçilmiş metinlerin incelenmesi, metinler üzerine sohbetler.
 • Çaba ve teslimiyet konularının derinlemesine irdelenmesi, bu konuların derslere ve hayata yansımaları üzerine çalışmalar
 • “Kendinle ilişki kurma” kavramı ve Yin Yoga pratiğini “kendinle ile ilişki kurma ve kurdurma aracı” olarak kullanma sanatı
 • Farklı kişi, yer ve zamanlara özel dersler planlamak (ileri yaştakilere, çocuklara belli rahatsızlıkları olanlara, hamilelere yönelik seriler; iş yerlerinde, okullarda Yin Yoga)
 • Pranayama ve meditasyon uygulamaları
 • Ders verme, grup ve kişisel bazda geri bildirim alma
 • Bu alanda ilerleyeceğiniz yol ve şu andaki pratiğiniz ve verdiğiniz seanslar konusunda Berivan’dan kişisel destek ve danışmanlık alma
 • İleri seviye Yin Yoga Programı’nı tamamlamış bir katılımcı olarak, program sonrasında bu alanda verebileceğiniz atölyeler, yapabileceğiniz kamplar ve çeşitli temalı dersler konusunda Berivan’dan destek ve danışmanlık alma
 • Araştırmalar ve proje sunumları

 

 

Program İçerisindeki Genel Yaklaşım

 

Berivan Aslan Sungur’un yöntemi, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Uzmanlığını Paul Grilley’nin yogaya yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair seanslar ve danışmanlıklar ile beslemekte; anatomi, farkındalıklı tıp, psikoloji, astroloji, felsefe gibi alanlarda yaptığı okumalar, katıldığı uzmanlaşma programları ile, hem kendini hem de verdiği uzmanlaşma programlarını beslemektedir. İki senedir ustası Erdoğan Çalak’dan psikoloji üzerine çeşitli formasyonlar almaktadır.

 

 

Berivan annelik, yakın ilişkiler gibi alanlardaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını yoga felsefesi ile ilişkilendirerek, yogayı hayatın içine taşıma çabasındadır.. Program süresince, bu yaklaşımı katılımcılara aktarmaya çalışmakta, yogayı matın dışına, hayatın içine taşımaya çalışmaktadır.

 

 

Sertifika

 

Sertifika almaya hak kazanmak için, haftasonu buluşmaları ve inzivaya katılmak, verilen bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler ve okumaları tamamlamak ve size uygun herhangi bir stüdyoda 10 Yin Yoga seansına gözlem & asistanlık veya Berivan Sungur’un uygun bulduğu denk bir çalışmayı sürecini tamamlamak şarttır.

 

Katılımcılar program sonunda 120 saatlik bir ileri seviye yoga uzmanlık sertifikası almaya hak kazanacaklardır. 

 

Bu sertifika Berivan Aslan Sungur’un Yoga Alliance tarafından onaylı 300 saatlik ileri seviye programının bir parcası olacaktır. 300 saatlik programın kalan 200 saatlik bölümünün içeriğine dair info@yinyogatr.com’a yazabilirsiniz.

 

Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. Yoga Alliance nezlinde kendine ait bir yoga okulu bulunmaktadır.(www.yogaalliance.org)

 

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

 

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dinamik yoga gibi birçok farklı yoga ekolünü yoğun bir şekilde hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. 

 

İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

 

 

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. 12 senedir ustası olarak gördüğü, ''Öfkeden Sevgiye 3 Hakim Duygu'', ''7/24 Annelik, Var mısın Sevmeye'', ''Küresel Sistemde İnsan Kalmak'' kitaplarının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak insana ve hayata genel yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşım yoga anlayışını ve yogayı aktarışını derinden etkilemektedir. 2017 Eylül ayından beri Dr. Erdoğan Çalak’ın terapistlere verdiği psikoloji formasyon programlarınave grup terapilerine katılmaktadır.

 

Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte; yoga pratiğini ve felsefesini hayatın içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

 

 

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Cihangir Yoga’da Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

 

 

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde bir yoga okulu bulunan Berivan Aslan Sungur, 2019 Haziran ayında verdiği eğitim programlarını genişleterek, Eylül ortası İstanbul Bomonti’de açılacak olan Advayta Bomonti çatısı altına taşımıştır.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

 

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda Yoga Journal Türkiye ve hthayat.haberturk.com gibi mecralarda yazılar yazmaktadır. 

 

 

 

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

 

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

 

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, gerek Erdoğan Çalak ile çalışmaları ve aldığı farklı eğitimler ile, gerek annelik deneyimi le seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden bir uygulama halini almıştır.

 

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

 

 

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar:

 

www.berivanaslansungur.com

 

www.yinyoga.com

 

www.paulgrilley.com

 

Detaylı bilgi ve kayıt için info@yinyogatr.com’dan eğitim koordinatörü Alev Şaşırt’a yazabilirsiniz veya aşağıdaki telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Eğitim Koordinatörü Alev Şaşırt 0542 201 70 78  

 

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF