Berivan Aslan Sungur ile Temel Yin Yoga Uzmanlaşma Programı (200 Saat)

 

Temel Yin Yoga Uzmanlaşma Programı Kasım 2020'de yeniden açılacaktır.

Buluşma tarihleri, saatleri, inziva detayları yakında paylaşılacaktır.

 

Buluşma yeri: Advayta, Bomonti, İstanbul

  

Ücret: Program ücreti yakında açıklanacaktır.

 

İnzivanın konaklama ve ulaşım bedeli program bedeline dahil değildir.

 

Tanıtım günleri

Yin Yoga Uzmanlaşma Programımız ile ilgileniyor ancak karar vermek için yanıt bekleyen sorularınız varsa veya programa yazılmadan önce Berivan Sungur ile tanışmak, programa dair konuşmak, program sürecini kendisinden dinlemek istiyorsanız, tarihleri belirlenecek  etkinliklerimize katılabilirsiniz.  Bu tarihlerdeki tanıtım seanslarımız uzmanlaşma programımız ile ilgilenen yoga öğrencilerine ücretsiz olacaktır.

 

Tanıtım seanslarına gelmeden önce info@yinyogatr.com’dan ya da 0542 201 70 78’den Alev Şaşırt’a rezervasyon yaptırmalısınız. 

 

 

Program Hakkında

2009 senesinde Türkiye’nin ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı olarak hayata geçen bu program, yoganın anatomik, felsefik temellerini aktaran, çi, meridyenler bilgisi ve çakra meditasyonlarına da yer vererek, Hatha Yoga şemsiyesi altındaki Yin Yoga’ya odaklanmış, Yoga Alliance onaylı bir uzmanlaşma programıdır.

Tüm yoga tarzlarına baz oluşturacak sağlam anatomik bir alt yapı edinmek, kendi bedenine “uygun” yogayı keşfetmek isteyenler, yogaya sakin, yapma ve başarma tavırlarını ön plana çıkarmadan, insanı kendine yaklaştırmaya ve meditasyona hazırlamaya yönelik bir program ile başlamak isteyenler ve/veya yogadaki rotasını bu tarafa çevirmek isteyenler için uygundur.

 

Program İçerisindeki Genel Yaklaşım

Berivan Aslan Sungur’un yöntemi, ezberden uzak, pratiğin ardındaki mantığı, anatomik dayanaklarını, nedeni ve nasılı ile öğrenmeye dayalıdır. Uzmanlığını Paul Grilley’nin yogaya yaklaşımı, Dr. Motoyama’nın araştırmaları, psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak’ın hayata ve insana yaklaşımı, fizyoterapist Özge Kayalar Dülger ve Suat Dülger’den aldığı insan fizyolojisine dair seanslar ve danışmanlıklar ile beslemekte; anatomi, farkındalıklı tıp, psikoloji, astroloji, felsefe gibi alanlarda yaptığı okumalar, katıldığı uzmanlaşma programları ile, hem kendini hem de verdiği uzmanlaşma programlarını beslemektedir.

Berivan annelik, yakın ilişkiler gibi alanlardaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını yoga felsefesi ile ilişkilendirerek, yogayı hayatın içine taşıma çabasındadır. Program süresince, bu yaklaşımı katılımcılara aktarmaya çalışmakta, yogayı matın dışına, hayatın içine taşımaya çalışmaktadır.

Program süresince, yoga mati üzerindeki pratiğiniz, kendinizi gözlemek, Hakikati fark etmek için bir araca dönüşmeye başlar. Yoganın yama ve niyama basamakları (kendimizle ve diğerleri ile ilişkimize dair yoganın tavsiye ettikleri, yoganın etik prensipleri), kabul, teslimiyet, kontrol, çaba, “Ruhsal gelişim nedir ve ne değildir? , “Hakiki olmak ve Hakikat’e uygun yaşamak” gibi konular üzerine yapılan konuşmalar program içerisinde önem taşımakta, genelde katılımcıların en çok faydalandıkları bölümler arasında yer almaktadır.

Bu programın önemli kazanımlarından biri, -Yin Yoga tarzından bağımsız olarak- yogaya ve kendi bedeninize dair edindirdiği güçlü anatomik bakış açısıdır. Verilen anatomi bilgisi ezberden uzak bir şekilde, bedeni tanıyarak, sorgulayarak, kendi bedenine uygun uygulamayı aramayı ve aratmayı hedeflemektedir.

Bunlar dışında, temel yoga felsefesi, pranayama ve meditasyon teknikleri, Yin Yoga uygulama ve aktarma teknikleri, chi, çakralar ve meridyenler, Meridyen Teorisi, çakra meditasyonları, Yin Yoga’yı dengeleyecek yang akışlar (Tao Vinyasa) ve yang akışlar ile yin yoga seansı planlama teknikleri gibi konular, programın ana başlıkları arasında yer almaktadır. Detaylı içerik için “Uzmanlaşma Program İçeriği” bölümüne bakabilirsiniz.

 

Uzmanlaşma Süreci

Program, İstanbul’da haftasonu buluşmaları ile başlayacak; doğa içerisinde yapılacak olan 6 günlük bir inziva ile sonlanacaktır.

200 saatlik uzmanlaşma programında Berivan Aslan Sungur ile birebir 180 saat (haftasonu buluşmaları ve inzivada pratik ve teorik çalışmalar ile) tamamlanmaktadır. Tüm bu aktarılanları pekiştirmek için bu buluşmalardan bağımsız olarak, çeşitli grup çalışmaları, okuma ve ödevler yapılır ve yapılan bu çalışmalar değerlendirilir, katılımcının gelişimi Berivan Sungur tarafından yakından takip edilir.

Program konuların sindirilmesi, buluşmalar dışında yapılacak olan ödev, ek bireysel ve grup çalışmalarına yeterince zaman olması için özellikle 9 aya yayılmıştır. Bu 9 ay içerisinde öğrenci öğrendiklerini kendi çevresindeki küçük gruplara da aktarmaya başlar.

Program döneminde, katılımcıdan pratiği özümsemek için, Berivan Sungur’a danışarak belirlenecek kendine uygun olan herhangi bir stüdyoda ya da özel bireysel/grup seansları ile 15 Yin Yoga seansına katılım göstermesi ve Advayta Bomonti'de 5 Yin Yoga seansında gözlem yapması beklenir.

Şehirdışından katılanlar için seans katılımları ve gözlemler açısından kişiye özel bir program izlenir.

Berivan, program süresince ve sonunda; katılımcılara mentorluk yapar.

Bu eğitimde Bengü Odabaş yardımcı eğitmen olarak Berivan Aslan Sungur’a destek olacaktır.

 

 

İçerik

Anatomi

•    Her yoga tarzına baz oluşturacak yoğun ve temel bir yoga anatomisi bilgisi

•    İskeletimizdeki farklılıkların yogamıza etkisini keşfetme

•   Anatomiyi ezber ve teorik bilginin ötesine taşıyacak, asana bazlı anatomik analizler, anatomiyi kendi yoganıza ve hocalığınıza taşımayı öğrenme

•    Fasya 

•    Enerji bedenimiz ve fasya ilişkisi

 

Yin Yoga

•    Yoga asana uygulamasına yin ve yang yaklaşımı

•    Yin Yoga uygulamasının ardındaki temel prensipler

•  Yin Yoga asanalarının analizleri, asanaların etkiledikleri kasları, meridyenleri, farklı bedenler için uygulama yöntemlerini, alternatif asanaları, pozlara güvenli giriş ve çıkışları, pozlarda dikkat edilmesi gerekenleri öğrenme

 

Yang Akışlar 


•    Programdaki yin enerjisini dengeleyecek yang akışları öğrenme ve bu akışlarla seans planlama (Tao Vinyasa akışları / Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha)

 

Enerji Bedenimiz :  Meridyenler ve Çakra Meditasyonları


•    Chi, çakra, meridyen kavramlarına giriş

•    Meridyen Teorisi

•    Meditasyon kavramı ve çakra meditasyonu uygulamaları

•    Yoganın felsefesi ve tarihçesi

 

Pranayama (Nefes egzersizleri) ve Kriyalar (Bedeni arındırma egzersizleri) 


•    Temel bedeni arındırma egzersizleri öğrenme ve hayata geçirme

•    Temel pranayama egzersizleri öğrenme, hayata geçirme ve uygulatmayı öğrenme

 

Yogada Uzmanlaşma


•    Yoga uzmanının rolü ve sorumlulukları

•    Yoga öğrencisi ile iletişim, asanalarda yardımcı olma

•    Farklı enerji eğrilerine ve temalara sahip seanslar planlama

•    Bol bol seans verip değerlendirme alma

•   Berivan’dan seanslarınıza dair kisişel geri bildirim ve program sonrası için mentorluk alma

 

Kişisel Gelişim


•   Yogaya ve insan Hakikati’ne dair çeşitli metinlerinin okunması ve metinler üzerinde tartışılması

• İnsanın kendini anlamasına yardımcı olabilecek ve ruhsal, kişisel gelişimi destekleyebilecek satsanglar

 

Kimler Katılabilir ?

Bu programa katılmak için, Yin Yoga’yı bir araç olarak kullanarak, kendinize yakınlaşmak ve kendinizi geliştirmek istiyor olmanız ve uygulamalara katılım için herhangi bir sağlık engelinizin olmaması yeterlidir. Program sonunda bilgilerinizi başkalarına aktarmak istemeniz şart değildir. Vücudunuz esnek olmak zorunda değildir ancak uzmanlaşma programını almanıza engel teşkil edecek herhangi bir sağlık sorununuz olduğunu düşünüyorsanız, programa yazılmadan doktorunuzdan görüş alarak, Berivan Aslan Sungur ile görüşmeniz gerekmektedir.

 

Sertifika

Sertifika almaya hak kazanmak için, haftasonu buluşmaları ve inzivaya katılmak, verilen bireysel çalışmalar, grup çalışmaları, ödevler ve okumaları tamamlamak ve size uygun herhangi bir stüdyoda 15 Yin Yoga seansına ve 5 gözlem seansına katılmak şarttır.
Verilen sertifika uluslararası geçerli, Yoga Alliance tarafından onaylı, 200 saatlik bir temel yoga uzmanlaşma sertifikasıdır.
Berivan uluslararası yoga standartlarını belirleyen Yoga Alliance kuruluşu tarafından E-RYT 500 – RYT 500 sertifikasına sahiptir. (www.yogaalliance.org)

 

 

Berivan Aslan Sungur kimdir?

 

Berivan Aslan Sungur yoga ile 2000 senesinde üniversitede tanışmış, 2006 senesinden itibaren farklı birçok hoca ile yin, vinyasa, jivamukti, shadow, dinamik yoga gibi birçok farklı yoga ekolünü yoğun bir şekilde hocalık eğitimleri, atölyeler ve dersler alarak deneyimleme ve uygulama fırsatı bulmuştur. 

 

İlk Yin Yoga eğitimini Sarah Powers’dan almış, 2007 yılında yin ve yang yoga, yoga anatomisi, pranayama ve meditasyon üzerine Paul ve Suzee Grilley ile birlikte çalışmaya başlamış; Grilley'lerin yogaya yaklaşımlarından çok etkilenerek, kendileri ile düzenli bir şekilde çalışmaya devam etmiştir. Haziran 2011’de Paul ve Suzee Grilley’nin İstanbul’a gelmesinde aracı olmuş ve eğitimlerinde asistanlıklarını yapmıştır.

  

Berivan yoga alanındaki çalışmalarını, psikoloji, fizyoterapi, anatomi gibi alanlardaki veri, araştırmalar ve bu alanlarda aldığı dersler ile desteklemektedir. Fizyoterapist ve osteopat Suat Dülger ve Özge Kayalar Dülger’den insan bedeni, işleyişi ve yoga alanına bu bilgilerin aktarılmasında, danışmanlık almaktadır. 12 senedir ustası olarak gördüğü, ''Öfkeden Sevgiye 3 Hakim Duygu'', ''7/24 Annelik, Var mısın Sevmeye'', ''Küresel Sistemde İnsan Kalmak'' kitaplarının yazarı psikoterapist Dr. Erdoğan Çalak insana ve hayata genel yaklaşımını benimsemektedir. Bu yaklaşım yoga anlayışını ve yogayı aktarışını derinden etkilemektedir. 2017 Eylül ayından beri Dr. Erdoğan Çalak’ın terapistlere verdiği psikoloji formasyon programlarınave grup terapilerine katılmaktadır.

 

Yogayı -fiziksel bir pratiğin ötesinde- günümüz modern insanının kendi hakikatini ve büyük Hakikat’i anlaması için, bir yardımcı unsur olarak görmekte; yoga pratiğini ve felsefesini hayatın içine taşımaya çaba sarf etmektedir.

 

2007-2019 yılları arasında Cihangir Yoga’da hocalık yapmış olan Berivan Sungur, eğitim ve derslerinde Yin Yoga, Yoga Anatomisi, Yang Yoga (Tao Vinyasa), İşlevsel Yaklaşım ve Asana Analizleri, yoganın felsefesi ve hayatın içine entegre edilişi alanlarına odaklanmıştır. 2009 yılında Cihangir Yoga’da Türkiye’de ilk Yin Yoga Uzmanlaşma Programı’nı vermeye başlayarak, o gün bugün, bu alanda yüzlerce hoca yetiştirmiş, Yin Yoga’nın Türkiye’de yaygınlaşması ve sevilmesinde öncülük yapmıştır.

  

Uluslararası yoga eğitimleri onay kuruluşu olan Yoga Alliance nezlinde bir yoga okulu bulunan Berivan Aslan Sungur, 2019 Haziran ayında verdiği eğitim programlarını genişleterek, Eylül ortası İstanbul Bomonti’de açılacak olan Advayta Bomonti çatısı altına taşımıştır.

 

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümü mezunudur; IFM (Institut Français de la Mode)’da Moda ve Tekstil İşletmesi masterı yapmıştır. Moda alanında hem sektör hem de eğitim ve danışmanlık deneyimi bulunmaktadır. Anatomi, fizyoloji, varoluş, felsefe, psikoloji, psikolojik astroloji alanlarına ilgi duymaktadır.

 

Evlidir, iki oğlu vardır. Özellikle evlilik ve çocuklar alanlarındaki hayat deneyimlerinden damıttıklarını, yoga öğretisi ile iç içe geçirmeye çalışmakta; sıradan bir hayatın içinde, yogayı, teslimiyeti ve özgürlüğü aramakta ve bu gibi konularda Yoga Journal Türkiye ve hthayat.haberturk.com gibi mecralarda yazılar yazmaktadır. 

 

 

Bengü Odabaş Kimdir?

 

 

 

Bengü Odabaş Mermer ilk Yoga dersine Üniversite yıllarında bir spor salonunda girdi. O günden beri Yoga bir şekilde hayatının içinde kendine yer buldu. 2013 yılında ilk Yoga uzmanlık eğitimini aldı. Eğitimden sonra uygulamaktan keyif aldığı Yoga’yı hem bireysel hem de grup dersleri ile insanlarla paylaşmaya başladı. 

 

 

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra zaten okurken başladığı İngilizce öğretmenliğine devam etti. Ancak zamanla yoğunlaşan Yoga derslerinin İngilizce derslerinin yerini almaya başlamasıyla bir süredir sadece Yoga dersleri veriyor. Bu yolda hiç bitmeyeceğini düşündüğü öğrenme sürecini de yeni eğitimler ve atölyeler ile destekliyor ve kendine yakın bulduğu yol gösterici hocalarıyla çalışmaya devam ediyor.

 

 

Derslerinde niyeti, güvenli bir Yoga asana uygulamasıyla, öğrencilerin maksimum derecede kendileri ile buluşabilecekleri bir ortam oluşturmaktır.

 

 

Berivan Aslan Sungur’un bakış açısı ile Yin Yoga

 

Yin Yoga, her yaşa ve seviyeye uygun, meditatif bir yoga uygulamasıdır. Uygulamanın özü, yoganın köklerine dayanır. Pozlarda uzun süreli kalınır ve uygulama sırasında etkilenmesi hedeflenen bölgelerdeki kaslar pasif bırakılır. Bedene esneklik kazandırır. Hem zihni hem de bedeni meditasyona hazırlar.

 

Berivan, kişiye pozlara ezbere girmeyi öğretmek yerine, birlikte pozları ve öğrencinin bedenini tanıyarak, anlayarak, her gün, kişinin o günkü hakikatini baz alarak uygulama yapmayı aktarmaya çalışmaktadır.  Yin Yoga’yı aktarış tarzı, gerek Erdoğan Çalak ile çalışmaları ve aldığı farklı eğitimler ile, gerek annelik deneyimi le seneler içerisinde evrilmiş ve özünde günümüz modern insanını kendine yaklaştırmaya niyet eden bir uygulama halini almıştır.

 

Yin Yoga, modern yaşama hakim olan “aceleye, yapmaya, başarmaya odaklı” hayatımızı dengeleyici niteliktedir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. Ruhu ile kopan bağını yeniden oluşturmasına, insanın kendine yaklaşmasına yardımcı olur. Bu anlamda günümüz insanı için yoga terapisi niteliğinde olabileceği söylenebilir. Diğer yandan fiziksel olarak da yang (dinamik, kasları güçlendirmeye odaklı) yoga uygulamasını ve tüm yang fiziksel aktiviteyi dengeler. Özellikle kalça, bel bölgesi, leğen kemiği, omurga ve bacaklardaki bağ dokularını hedef alır. Omurga sağlığı için çok faydalıdır.

 

Yin Yoga hakkında bilgi alabileceğiniz kaynaklar:

 

www.berivanaslansungur.com

 

www.yinyoga.com

 

www.paulgrilley.com

 

Detaylı bilgi ve kayıt için info@yinyogatr.com’dan eğitim koordinatörü Alev Şaşırt’a yazabilirsiniz veya aşağıdaki telefon numarasından kendisine ulaşabilirsiniz.

  

Eğitim Koordinatörü Alev Şaşırt 0542 201 70 78  

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF