Grazia Dergisi Röportaj 2015

1-  Şehirli kadın, şehir hayatının stresinden sıyrılıp yogaya hangi sebeplerle başlıyor?

 

Şehirli kadın genelde sağlık, stresten arınmak ya da şehrin koşuşturması içerisinde dinleyemediği kendi Hakikat’ine, ruhuna yaklaşmak için başlıyor yogaya. Bazen doktorlar, terapistler tavsiye ediyor. Bazen de tamamen fiziksel bedenin esneklik ve güç kazanması için başlayanlar oluyor. 

 

2- İş, aşk, evlilik, çocuk, sosyal hayat ve yoga nasıl beraber yürüyebiliyor?

 

Yoga pratiği insanın kendini hayatın geri kalanından çekmesini gerektirmiyor. Ancak insanın hayata karşı tavrının dönüşmesini sağlıyor. İnsanın işe, aşka, ilişkilerine yaklaşımı değişiyor. Yoga insanın kendi ruhuna yaklaşmasını sağlıyor. Kendine yaklaşmak, daha gerçek ilişkiler yaşamasına, daha çok farkındalık içeren bir hayat sürmesine yardımcı oluyor. Ancak “yoga yapacağım ve tüm hayatım çok güzel, huzurlu olacak” diye düşünmemek, çok naif bir yaklaşım olur. Evet, yoga genelde insanın kendi bedeni içerisinde daha iyi hissetmesini sağlıyor. Ancak her dönüşüm yolu gibi bu yol da, insanın hayatında ciddi yüzleşmeler yaşamasını, zorlanmasını, eski davranış kalıplarını değiştirmesini yanında getirebiliyor. Daimi huzur, özgürlük, büyük bir emekle, ciddi dönüşümler sonucu yaşanılabilecek bir deneyim. Hepimiz daha çok kendimize yaklaşabilmek, daha çok sevebilmek istiyoruz ve yoga pratiği buna yardımcı olabiliyor. Bazılarının sadece fiziksel bedenlerini dönüştürüyor, bazılarınınsa daha duygusal, zihinsel ve ruhsal katmanlarda dönüşmelerine ve aynı hayatı daha kendilerine, Hakikat’e daha yakın yaşamalarına yardımcı olabiliyor. 

 

3-   Yoganın stres öğelerine ve özellikle sekse etkileri neler?

 

İnsanın stresinin kaynaklarını neler olduğuna bağlı olarak yoganın her birine etkileri değişkenlik gösterecektir ancak genel anlamda şunu söyleyebiliriz : Yoga öncelikle uygulama sırasında ve hemen sonrasında insanın “stressiz”, gevşemiş bir alan bulabilmesine, bunu bedeninde, ruhunda deneyimleyebilmesine; stres uykusuzluğa sebep oluyorsa, uyuyabilmesine yardımcı olabilir. Onun dışında insanın kendini ve stresinin kaynaklarını daha iyi anlamasına yardımcı olabileceği kanaatindeyim.  Bir şeyi değiştirmenin yegane yolu da, onu anlamak, fark etmek ve kabul etmektir.

Seks konusu ise biraz daha derin; insanlardaki seks sorunları çok çeşitli ve derin psikolojik süreçlere dayanıyor. Yine kişiden kişiye bu alandaki etkileri çok değişecektir. Ancak genel anlamda herşeyi daha sağlıklı bir yere getirmeye yardımcı olabileceğini kesinlikle düşünebiliriz. Seks konusunda da etkileri bu anlamda olumlu olacaktır. 

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF