XoXo MAG Röportaj

 

En baştan başlayalım. Yogaya yönelmeden önce ne yapıyordun?

 

Yoga ile tanıştığımda BoğaziçÜniversitesinde Ekonomi okuyordum; ilk üniversitedeki bir derse girmiştim. O dönemönce okulda, sonra dışarıda derslere devam ettim; yoga üzerine ufak tefek okumaya başladım. Ancak yogaya gerçek yönelişim 2006 senesinde oldu. Moda işletmesi masterı yapmıştım; bir moda şirketinde satın alma ve perakende alanında yöneticilik yapıyordum, şu anda hayatımı birleştirdiğim kişi ile daha yeni bir ilişkiye başlamıştım ve bir yandan da astroloji dersleri alıyordum. Yoga hocası olmak gibi bir kavram aklımda yoktu; ancak bu pratiği hoca olabilecek kadar öğrenirsem, kendi kendime bilinçli bir şekilde uygulayabileceğimi düşünerek, hocalara yönelik bir eğitime yazıldım. Yoga her geçen gün, her geçen sene hayatımda daha fazla yer kaplamaya başladı; diğer yaptığım işlerin zaman içerisinde ağırlıkları azaldı

 

Yoga için şu ana dek yapılmış tanımlamaları bir kenara bırakalım, senin için ne anlama geliyor?

 

Yoga ve meditasyon, benim için insanın kendi hakikatine yaklaşmasının bir aracı. Yoga günlük hayat içerisinde kendimi dinlememe, anlamama, dönüştürmeme, içimdeki Hakikat’i hissedebilmeme, kendim olabilmeme yardımcı oluyor. Nefsimi terbiye ve dönüşüm yolunda hayat bana evlilik, annelik gibi deneyimler ve yoga yolundan başka yollar, hocalar da sundu. Buna gerçekten minnetarım. Bunların hepsi iç içe geçiyor, birbirini destekliyor, bana kendimi bilmemde yardımcı oluyorlar. Diğer yandan yoga pratiği, insanın fiziksel bedenini temizliyor, rahatlatıyor, sağlıklı kalmasına ve/veya var olan rahatsızlıkları ile daha az “sancılı” bir hayat sürmesine yardımcı oluyor. Yoganın bu anlamlarda, hem fiziksel hem de ruhsal açılardan kendi bedenim içerisinde daha rahat yaşamama yardımcı olduğunu söyleyebilirim.

 

Yoga beslenme alışkanlıklarını değiştirdi mi? Kendine iyi bakıyor musun?

 

Evet, yoganın beslenme alışkanlıklarımıdeğiştirdiğini söyleyebilirim. İşin güzeli; bu kendime yoga x beslenme şeklini gerektirir” gibi bir kısıt veya kural koyarak olmadı; yoga pratiği yaptıkça kendiliğinden bedenimin istediği besinler değişti. Diğer yandan yoga ile bedenimi dinledikçe, ona neyin iyi geldiğini, neyin iyi gelmediğini daha iyi anlamaya başladım ve beslenmem de buna göre şekillenmeye başladı. Ben her insanın kendi içini dinleyerek beslenmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak içimizden gelenlerin doğru” olabilmesi için kendi üzerimizde çalışmak gerekiyor. Yoga tam da bu anlamda insana yardımcıoluyor. Diğer yandan, yoga vasıtası ile tanıdığım insanlardan sağlıklı beslenme konusuna kafa yoran çok kişi var; bu ilişkiler ve iletişim içerisinde de bir sürü değerli bilgi paylaşılıyor; tüm bunlar, insanın ne pişireceğini, nasıl pişireceğini ve genel beslenme alışkanlıklarını olur olmaz etkiliyor. 

 

Yaptığın işin doğasına aykırıda olsa, mükemmellik takıntın var mı?

 

Eskisi gibi olmamakla birlikte; hala mükemmelliyetçiliğimden özgürleştiğimi söyleyemem. Eskisinden farkım, artık kendimi ona kapıldığımda yakalayabiliyorum ve onun için ödediğim bedellerin farkında olmak, genelde daha mütevazi bir seçim yapmama yardımcı oluyor. Değişim dediğimiz şey öyle bir çırpıda olmuyor; bir şeyin size iyi gelmediğini hata yapa yapa; bir gün, sonunda fark ediyorsunuz. Ve onu anlamak için çaba sarf etmeye, durumun size ve yakınlarınıza maliyetini anlamaya, onun sizin o günkü gerçekliğinizin bir parçası olduğunu kavramaya başlıyorsunuz. Belki de o güne kadar hayata tutunabilmenize yardımcı olmuş bu özelliğinizin yerine yeni bir şey koymaktan başka çıkar yolunuzun olmadığını tüm hücrelerinizle idrak ediyorsunuz. Zamanla onunla barıştıkça; içinizde işleyen o yazılım” değişmeye başlıyor. Zorlama ve kontrol ile değil, anlayış ve kabul ile değişiyor. Bizi biz yapan özelliklerin dönüşmesi gerçekten uzun zaman alabiliyor. Mükemmelliyetçilik geride bırakmak içinçaba sarf ettiğim konulardan biri. 

 

Hangi yoga uygulamasını tercih ediyorsun? Bu uygulamanın zihninde ve bedeninde yarattığı etkiler neler?

 

Yoganın farklı dallarına bakıldığında, benim yoga pratiğim Hatha Yoga uygulaması altına giriyor. Hatha Yoga içerisinde de, ders ve eğitimlerim daha çok Yin Yoga alanına odaklanmış bulunuyor. Kendi kişisel pratiğimin ise, öğrendiğim yin ve yang yoga tarzlarının bir kişisel sentezi olduğunu söyleyebilirim. Ancak özellikle Yin Yoga benim ruhuma ve bedenime çok iyi geliyor. Yin Yoga insana yavaşlamayı, anda olmayı hatırlatan, kabulü geliştirmeye yardımcı olan meditatif bir tarz. Günümüz insanınıözellikle bunlara çok ihtiyaç duyduğunu düşünüyorum. Her yaşa ve seviyeye uygun bir uygulanma prensibi var. Fiziksel anlamda, bedendeki fasyal dokular içerisindeki yapışmalar, sıkışmalar üzerinde çalışıyor; bedeni ciddi anlamda esnetiyor, rahatlatıyor. Omurganın sağlıklı kalmasına yardımcı oluyor. Benim de yararını çok gördüğüönemli faydalarından biri de, insanı hem zihinsel hem de fiziksel olarak meditasyona hazırlaması

 

Zihnin ve bedenin eşzamanlı eğitilmesi farklı pratiklerde de mümkün. Yogayı benzersiz kılan ne?

 

Bu gibi pratiklerin birbirinden daha iyi olduklarını değil de; farklı insanlar için, farklı pratiklerin daha uygun olduğunu düşünüyorum. Yoga insanlığın binlerce yıllık bir birikimi; insanın bir nevi kullanım klavuzu. En sıradan insanın uygulayabileceği pratikler içeriyor; bir aşrama, manastıra kapanmanıza, esnek olmanıza gerek yok; günlük hayatın yanısıra insanın kendisine daha yakın yaşamasına yardımcı oluyor. 

 

 

Hamile yogası hakkında ne düşünüyorsun? 

 

Hamile yogasını çok faydalı buluyorum. Gebenin öncesinde yoga pratiği varsa daha da iyi, yoksa o dönemde de başlanabilir. Hamilelikle değişen bedenin içerisinde daha rahat yaşamaya, bebek ile ilişki kurmaya yardımcı oluyor. Ben tüm hamileliğim boyunca yogadan faydalandım.

 

Derslerde, farklı beyin dalgaları yayan bir grup insanın aynı frekansı yakalayarak seninle iletişim kurabilmesini nasıl sağlıyorsun? 

 

Böyle bir şeyin gerçekleşmesi için özel bir çaba gösterdiğimi söyleyemem. Bu bir derste bazen olur, bazen olmaz. Hocanın kendisi anda ve en hakiki hali ile derste olduğunda; bunun öğrenciler tarafından -bilinç seviyesinde olmasa da- algılandığına ve bunun onların da kendi içlerine dönmelerine, kendileri ile daha samimi bir ilişki içerisinde olabilmelerine yardımcı olduğuna inanıyorum. Bu sınıfta çok meditatif bir atmosfer yaratıyor. Ders, hoca için de, öğrenciler için de, bir nevi terapi, meditasyon gibi oluyor. 

 

Tanışmayı çok istediğin bir yogi var mı?

 

Uzunca bir süre usta” diyebileceğim bir yogi ile tanışma, çalışma hayalini kurdum ancak zaman bana insanıustasının hiç beklemediği yerde ve kılıkta karşısına çıktığını gösterdi. Kendinizi bilmeye niyetliolursanız ve görmeyi de bilirseniz; hayat kendisi için hayırlı olanı herkese sunduğunu görüyorsunuz. Yalnızca bu, bizim aklımızdaki şekil ve kalıplarda olmuyor. O yüzden artık böyle bir arzuya sahip değilim.

Designed by Asu Somer and made with in Amsterdam by SeRiF